ТИМЧАСОВИЙ РЕЖИМ РОБОТИ (НА ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ)
нд: вихідний
У разі оголошення повітряної тривоги обслуговування припиняється. Користувачі повинні пройти до найближчого укриття
Зведений каталог періодичних видань у бібліотеках міста Суми
Календарі
Василь Каразін із роду Караджи
В рамках проєкту «Бібліотека – центр діалогу культур» у відділі мистецтв Сумської ОУНБ експонується виставка-вшанування «Василь Каразін з роду Караджи» з циклу «Греки на теренах України». Вона присвячена 250-річчю від дня народження Василя Назаровича КАРАЗІНА – грека за походженням, вченого-енциклопедиста, винахідника, громадського та освітнього діяча, публіциста, ініціатора заснування Харківського університету та одного з перших у Європі Міністерств народної освіти.
ЦІКАВІ ФАКТИ:
- Василь Каразін народився 1773 року в селі Кручик на Слобожанщині. Його батько, офіцер царської армії, походив з грецького роду Караджи, мати – з козацької родини Ковалевських.
- Після смерті батька родина переїхала до Вільшани, де в будинку вітчима Василь часто зустрічався з Григорієм Савичем Сковородою. Дитячі спогади про це знайомство Каразін проніс через усе життя.
- Перу В. Н. Каразіна належать близько 60 праць з кліматології, агрономії, метеорології, гірничої справи. Він був винахідником парового опалення, сушильних апаратів, печі для сухої переробки дерева, технології видобування селітри, конструктором сільськогосподарських машин.
- Василь Каразін часто бував на Сумщині, був членом славнозвісної «Попівської академії» – культурно-мистецького гуртка, створеного видатним просвітником, архітектором, перекладачем, колекціонером Олександром Паліциним (1748–1816), який мешкав на хуторі Попівка (нині – частина с. Залізняк Сумського району Сумської області).
- 1804 року Василь Каразін придбав в С.-Петербурзі для Харківського університету унікальну художню колекцію – 2477 графічних творів західноєвропейських майстрів ХVІ–ХVІІІ століть, серед яких роботи Пітера Брейгеля Старшого, Ван Дейка, Франсуа Буше, Альбрехта Дюрера. Саме з цих творів бере свій початок колекції Харківського художнього музею.
- Для бібліотеки університету Василь Каразін придбав 3219 книг.
- Пам'ятники Василю Назаровичу Каразіну встановлено в Харкові та в його рідному селі Кручик. Харківський пам'ятник зводився на кошти, зібрані городянами. Монумент був встановлений до сторіччя відкриття університету в 1905 році і став першим ростовим пам'ятником в місті. Згодом пам'ятник змінював своє місцезнаходження цілих 5 разів.
- Харківський національний університет з 1999 року носить ім'я Василя Назаровича Каразіна.
- Ім'ям В. Н. Каразіна названі вулиці в Харкові, Дніпрі, Володимирі-Волинському, а також площа і вулиця в Богодухові.
- На честь Каразіна названо астероїд 6547 Василькаразін, відкритий 2 вересня 1987 року.
Нові надходження літератури
Іміджевий звіт Сумської ОУНБ за II квартал 2024 року
Тематичні блоги
Про найцікавіше з життя бібліотеки
Наші подкасти